יהיה בסדר

Photo by Izz R on Unsplash
הזהות שלכם כברדקיסטים, וגם הבלגן שלכם, בסכנת הכחדה.
זמן קריאה: 4 דקות

אזהרת טריגר: פוסט זה מכיל תרשים זרימה.

תסתכלו על החדר שבו אתם קוראים את זה. עכשיו בחזרה אל הפוסט הזה. עכשיו בחזרה לחדר שלכם. הערמה הזו צריכה כביסה או קיפול? ממתי הצלחת הזו, לא זכור לכם שאכלתם פיצה, או שאולי זה היה פעם מרק? איך הגיע הכתם הזה לשם? איפה החתול, לא ראיתם אותו מיום רביעי ובאמת יש ריח מוזר באויר. אלהים אדירים, כמה בלגן.

מזדהים כבלגניסטים? זה פתיר

כמו זכוכית שמתנפצת וכמו בלון שמתפוצץ וכמו היקום עצמו, כל דבר שואף להגדלת האנתרופיה: כל החלקיקים מתחילים ממצב של סדר ושואפים לכאוס, וכך גם הסלון שלכם שבלי כוחות מגבילים, ישאף להתברדק. התמודדות עם הטבע הבסיסי הזה של הקוסמוס היא פחות מסובכת ממה שעלול להשמע. אנחנו בסך הכל צריכים ליישם שני דברים: שינוי כיוון, שזה לקחת את הבית המבולגן ולהפוך אותו למסודר, ושימור מומנטום, שזה לתת לבית שלכם לשמור על הסדר שלו בעצמו, כי למה באמת אתם צריכים לעשות הכל בבית הזה.

High Quality Chemistry Dog Blank Meme Template
עוד מילים מדעיות של מדע. איך רואים שלא למדתי פיזיקה

שינוי כיוון

לבשו בגדים קלים ושימו מוזיקה טובה, מתחילים.

מאיפה מתחילים?

זאת שאלה של מדחיינים. תתחילו מאיפה שבא לכם! כמובן שיש גישות יותר מובנות לסדר של הדברים כמו לפי חדר, או לפי קטגוריה סטייל כוהנת הסדר מארי קונדו, אבל באמת שכל עוד עשיתם משהו, זה לא משנה מה עשיתם ובאיזה סדר.

מה עושים?

לשימושכם, הנה תרשים זרימה (לחצו להגדלה). קחו כמה חפצים ונסו באמת לעקוב אחרי התרשים. הוא שואל שאלות שאולי לא ייצא לכם עדיין לשאול באופן הזה.

הבלגן שלכם הוא לא באמת בלגן

בעצם, אם נבחן את תרשים הזרימה, נראה שמתחת למה שנדמה בהתחלה כמו סתם בלגן, מסתתרים כמה נושאים ערמומיים מעולמות תוכן שונים לחלוטין. כל אחד מורכב מספיק כדי להצדיק פוסט משלו בהמשך. ובכל זאת בואו ניגע בקצה הקרחון שלהם.

עודף צריכה

אנחנו לא מבולגנות, אנחנו אגרניות:

כמו רוב אנשים בחברה המערבית המודרנית, יש לנו הרבה הרבה יותר מדי דברים. אנחנו לא צריכות את כל זה. נסו איזה יום להתגבר על ההיסוס הראשוני ולהתחיל להעיף דברים מהבית, זה מרגיש נפלא כמו לבעוט החוצה עזים. ואם אתן לא בטוחות או מהססות, שימו את הקנדידטים בקופסה בצד, והעיפו אותם עוד חודש כשתראו שאתן באמת מסתדרות יופי בלעדיהם.

Kostenlose Nutzung
תזרקי אותו!

ניהול משימות

אנחנו לא מבולגנים, אנחנו מנהלים משימות בצורה לא אפקטיבית:

בני האדם יצורים ויזואליים. אם אנחנו צריכים לזכור לעבור על הניירת מהבנק, להשאיר אותה במקום גלוי זו תזכורת מצויינת ואין בעיה להשתמש בה (אני עושה את זה בעצמי). אבל אם ערימת הניירות הזו יושבת שם כבר חודשים, אז השיטה הספציפית הזו פשוט לא עובדת עבורכם.

במקרה כזה, עדיף פשוט לעשות הפרדה בין תזכורת למשימה לבין המושא הפיזי שלה. יש מליון דרכים לנהל תזכורות, מפתק על הדלת ועד אפליקציות יעודיות. ובינתים, אפסנו את הדברים במקום. בלגן הוא לא העונש שלכם על כך שלא עשיתם משימה כלשהי.

ממשק משתמש

אנחנו לא מבולגנות, הבלגן שלנו צריך מיסגור מחדש:

יש בלגן שפשוט חייב להתקיים באופן שוטף. בגדים מלוכלכים חייבים להצטבר כדי לעבור כביסה. כלים חייבים להצטבר כדי לעבור שטיפה או הדחה. הפתרון במקרה כזה הוא לנהל את הבלגן בתוך קונטיינר יעודי ובו בלבד. כלים מלוכלים נמצאים רק בכיור או במדיח. בגדים מלוכלכים נמצאים רק בסל הכביסה (אוקיי, או על כס הבגדים המלכותי. גם לי יש כזה). ניירות ומכתבים נמצאים רק במדף במבואה.

מה הרווחנו: ראשית המח מזהה שהבלגן תחום ולכן לא סופר אותו כבלגן כי היי, הכל תחת שליטה. ושנית, המח נרגע, כי עכשיו המלוכלכים לא צועקים "נקו אותי!" כל הזמן, אלא רק כשהם מאיימים לגדוש את הקונטיינר (או להגמר).

לא משנה מה אומרים לכם באינסטגרם, ככה -לא- נראה בלגן מאורגן.

שימור הרגלים

אנחנו לא מבולגנים, טרם הטמענו הרגל חדש:

נכון שאפשר לחכות עם הניקיון עד למצב של אין-ברירה (אני מכבסת רק אם נגמרים לי התחתונים), אבל לפעמים פרקטי יותר לנקות בתדירות גבוהה יותר – כלומר לסגל לעצמנו הרגל. לסגל לעצמנו הרגל חדש זה תהליך לא טריויאלי ויש לא מעט טריקים לשם כך. אסתפק כרגע בלהמליץ על להאזין לפודקאסטים תוך כדי שטיפת כלים, מה שהופך אותם ממשימה משמימה לאקט בידורי ואף חינוכי, מי היה מאמין.

ובעצם, שימור הרגלים הוא החלק השני והקריטי של מלאכת סידור הבית, והיא גם הסיבה שלעולם לא תצטרכו לסדר אותו שוב:

מומנטום

כשתסיימו את הסדר הראשוני, הגדול, יקרה דבר נפלא: חסל סדר משימות סדר סיזיפיות שהולכות וגדלות והופכות בעצמן לאורגניזם טפילי. אתם צריכים לעשות את המאמץ הזה רק פעם אחת.

כשלכל דבר יש מקום, האנרגיה של לשים אותו במקום והאנרגיה של לשים אותו שלא במקום היא זהה, או לפחות כמעט זהה. העובדה שהבית כבר מסודר אומרת שיש ממש מעט דברים שאינם במקומם בכל פעם, ולכן השד לא נורא כל כך. והמוטיבציה שלכם לשמור על הבית מסודר תדרבן אתכם כן לשים את הצלחת בכיור בסוף הערב או למחרת בבוקר, וכן להחזיר את הכסאות למקומם כשהאורחים הולכים, כי התגמול הוא מיידי כל כך וכך גם ההרגשה הטובה שבאה איתו. יווצר לכם הרגל שיהיה קל וכיף לשמר.

שינוי הכיוון הוא אולי לא קל, אבל הוא קורה בערך פעם אחת, והוא שווה את זה. אתם כבר לא בלגינסטים. יש לכם מתודה.

זה לא צריך לקרות בבת אחת

אם הבית שלכם צריך 5 שעות (או 15 שעות) כדי לסדר, כנראה שהסיבה שהוא מבולגן כרגע היא שמעולם לא היתה לכם מוטיבציה של 5 או 15 שעות כדי לסדר אותו.

אז עזבו 5 שעות. תנו לזה רבע שעה. ואז יקרו אחד משני דברים – בתום רבע שעה תתמלאו מוטיבציה להמשיך ולסדר. או שלא, ותעצרו עכשיו, ותעשו עוד רבע שעה בפעם אחרת. ומן הון להון תתחילו לראות שינוי והסדר יתחיל ללבלב מן הכאוס – ואו אז תתמלאו מוטיבציה. וכך או כך, לבסוף הבית יהיה מסודר. והנה וידאו חמוד של ערוץ היו-טיוב המוצלח Better Ideas שמדבר על דרכים אפקטיביות לצאת מתקיעות. תצפו בו בעוד רבע שעה אחרי שסידרתם משהו, בסדר?

נסו את זה בבית, ילדים

אני יותר מאשמח לשמוע אם הלך לכם או שנתקלתם בדברים ש, איך לומר, לא הסתדרו. אם משהו במה שאמרתי דיבר אליכם, אם משהו לא דיבר אליכם, אם בא לכם לפרגן ובטח אם בא לכם לתקן, מוזמנים לכתוב פה או בפוסט בעמוד הפייסבוק של האתר.

שתפו:

ותדעו כשיוצאים הגיגים חדשים

עוד דברים שכתבתי: