איך לחסוך סטרס מחברים בהודעות ווטסאפ

Photo by NordWood Themes on Unsplash
הסלולרי הוא דרך מדהימה לשמור על קשרים, שמחה ושפיות בתקופה הזו. אבל לפעמים גם הוא הופך להיות סוס טרויאני לדאגות ומועקה. מה יש ליוונים הסטואים להגיד על סוסים טרויאנים בווטסאפ?
זמן קריאה: 3 דקות

בפראפראזה על הסלוגן האגדי של נוקיה, תקופה כזו מחדדת עד כמה WhatsApp – Connecting People. אמנם אני לא פוגשת את החברים והמשפחה שלי, אבל אני ממשיכה להתכתב איתם כמו קודם, הרבה יותר למעשה. ההודעות מהם הן משב רוח מרענן מהעולם החיצון.

דוקא בגלל שווטסאפ כאמצעי תקשורת הפך להיות כלי חיוני כל כך, ההודעות שגורמות למועקה ולסטרס מתבלטות עוד יותר על רקע השאר. למדתי לזהות אותן, להבין מה בהן לא עובד עבורי, ומשם אני בוחרת אם לדפדף הלאה, לענות לשולח בפרטי, או לפרסם הודעת מענה בקבוצה הרלוונטית כדי להרגיע את הרוחות.

הודעות שגורמות לסטרס מתחלקות לכמה קטגוריות:

הלא ידוע

היוונים הסטואים (שהרוויחו ביושר פוסט נפרד בהמשך) כבר אמרו מזמן שאנחנו מבלים יותר זמן בדאגה מדברים שטרם קרו, ואולי לא יקרו כלל, מאשר בדאגה מדברים שקורים כרגע. מחקרים מודרניים מאששים את התמה הסטואית – אנחנו פשוט לא טובים בלהתמודד עם הלא נודע. עצם היות משהו בלתי ידוע כבר מספיקה בעצמה להעלות אצלנו רמות של קורטיזול, הורמון הסטרס. ולכן הקטגוריה הזו מוקדשת להודעות שמלחיצות לא בגלל התוכן שלהן, אלא משום שאין לנו מושג מה התוכן שלהן.

הודעות אודיו

ראשית ייאמר: מאוד טרנדי בימינו להתלונן על הודעות אודיו בווטסאפ, ובסך הכל מטעמים סבירים, הרי גם לי אין תמיד את הפניות לעצור הכל ולהקשיב. אבל אני דוקא אוהבת לקבל הודעות כאלו מחברים – הן מאפשרות להעביר תוכן מדוייק הרבה יותר בזכות האינטונציות היחודיות שכל כך חסרות בטקסט כתוב, ומבלי לתבוע מיידיות ומעורבות כמו שיחת טלפון. הן גם מאפשרות גמישות לאנשים שרוצים להעביר מסר מורכב במהירות, או שידיהם לא פנויות. בשימוש במשורה (ולצרכים חברתיים, לא לצרכי עבודה), זה כלי ביניים נהדר בעיני.

מה שאני לא אוהבת, הן הודעות אודיו שמועברות אלי מבלי שאני יודעת מי המחבר. בגלל הפורמט, אין לי אפשרות לסקור בזריזות את התוכן ולהבין במה מדובר. אני מרגישה שבעצם הלחיצה על play אני מצטרפת למשחק בלי שסיפרו לי קודם מה החוקים.

הבקשה שלי היא פשוטה – אם אתם שולחים הודעת אודיו, כתבו במשפט על מה מדובר.

הודעות עם לינקים ללא הסבר

הודעה-אחות להודעת האודיו הלא מוסבר, היא הודעת הלינק הלא מוסבר. אולי מדובר במאמר שמצאתם שקשור לשיחה שלנו מאמש? אולי נתקלתם בסרטון חמוד? אולי וירוס איראני השתלט לכם על החשבון ומפיץ את עצמו לאנשי הקשר שלכם? ואולי זה עוד קישור להודעה חדשותית שמבאסת אותי ואני לא מעוניינת לדעת לגביה? בקיצור, גם כאן, כל אשר צריך זה שיקול דעת, ותקציר כתוב.

וזו גם הזדמנות להזכיר – לא לוחצים על לינקים שלא מכירים (ולא מכניסים את הראש לפה של אריה).

הלא נכון

הביטוי Fake News לא חביב עלי במיוחד. גם את המונח 'מתיחות' אני לא מחבבת, אנחנו מתוחים מספיק גם כך. אני מעדיפה את המילה הישירה שקרים. מכיוון שסביר שיקיריכם ואהוביכם שלכם לא משקרים לכם במכוון, כנראה שאם קיבלתם מהם תוכן שקרי, מדובר במכתב שרשרת שהפיץ את עצמו דרכם. כדי לעזור למקורביי לזהות ולהמנע מהפצת מכתבי שרשרת, הכנתי אינפוגרפיקה ברוח התקופה. מוזמנים להפיץ כאוות נפשכם, כתמונה או כלינק ישיר.

הלא מקדם

לפעמים, ההודעה היא פשוטה כמשמעה. היא מפנה למקור מוסמך, היא משקפת בבירור במה מדובר, ועדיין, היא גורמת לרמות קורטיזול מיותרות. להשקפתי – מדובר בכמעט כל הודעה חדשותית. כן. פחות או יותר כולן לא מקדמות אותנו אלא רק גורמות לנו למועקה.

למה? יש שני גורמי סטרס שאני מזהה בחדשות:

הפחדות מהלא ידוע

פחד מקדם מכירות. בפרט כאשר אין מה לכתוב כי אף אחד לא יודע את העובדות לאשורן (מישהו אמר קורונה?). ואז – הידיעות החדשותיות מתמלאות בתחזיות קלושות, תוכן מדעי שמתבסס על מעט מדי מידע, ואנשים שמדבררים את החששות שלהם מהעתיד לבוא. כל אלה גורמים לנו ללחץ מדברים שעדיין לא קרו, כלל לא בטוח שיקרו, ושיש לנו מעט מאוד מה לעשות בעקבות הקריאה שלהם או הצפייה בהם כדי לשנות את המצב.

הפחדות מהידוע

גם בנוגע לעובדות ומציאות בהווה, פחד וסנסציה הם עדיין מקדמי מכירות, ואתרי החדשות יעדיפו להציג מידע שלילי על פני מידע חיובי. העניין הוא שלא רק שאנחנו מקבלים תמונת מצב מעוותת, כי התוכן השלילי מקבל הרבה יותר חשיפה מהחיובי, אלא שגם בהנתן המציאות השלילית הזאת – קרוב לודאי שאין פעולות שאנחנו יכולים לעשות בעקבות הדיווחים האלה שישנו אותם לחיוב. אנחנו צורכים את התוכן השלילי, מפיקים ממנו המון מועקה, אבל בלי תועלת פרקטית.

חדשות הם צינור ידע קריטי. הן שומרות על הציבור מיודע, ומקשות על בעלי כח לבצע שחיתויות בסתר. אין בעיה אם בחרנו לצרוך את החדשות בעצמנו – זה עניין ובחירה שלנו. אבל בואו בבקשה נאפשר לקרובינו להחליט עבור עצמם מה חשוב להם לדעת ומה לא. 

הלא נעים לשמוע, אבל צריך

אני לא מיתממת. אם אני בדרך לטיסה בחו"ל (חו"ל? תזכירו לי מה זה? זה הדבר הזה שבחוץ נכון?) ואירע מפגע בנתב"ג שמעכב את כל הטיסות – כן, זה מבאס, אבל רלוונטי לי. אם גילו שיש תקלת ייצור בלחם שאני אוכלת והוא מסוכן לבריאות – אני צריכה לדעת. אם יצאה תקנה חדשה שאוסרת עלי להתרחק כדי 100 מטרים מהבית שלי – כן, זה קריטי שאדע. תשלחו לי.

אני לא מנסה להגיד שאין מקום להודעות עם מטען שלילי בווטסאפ. קודם כל, כי חשוב להפיץ חדשות כשיש מה לעשות לגביהן. אם הדרך להביס קורונה היא שכולם יידעו שאסור לבקר את ההורים, אז בואו נפיץ את המידע הזה בכל הכח. אני כן אומרת שיש מקום לשיקול דעת. קרובינו ואהובינו מתוחים במיוחד בתקופה הזו, בואו לא נגרום להם לעוד מועקה מעבר לנדרש.

שתפו:

ותדעו כשיוצאים הגיגים חדשים

עוד דברים שכתבתי: