אלמנטרי, ווטסאפ

איך להשתמש בווטסאפ בלי שווטסאפ ישתמשו בנו
זמן קריאה: 3 דקות

כמות לחשי ההגנה שיש לי כנגד כוחות האופל של ווטסאפ היא גבוהה במיוחד, למרות ובעצם בגלל שמדובר באפליקציה הכי שימושית בטלפון שלי. אחרי הכל, אין לי עוד הרבה אפליקציות שיכולות להתהדר בזה שהתוכן בהן הוא גם מאנשים שקרובים אליי וגם מיועד אליי באופן אישי.

וכמו כל דבר בטלפון ובפרט דבר שנרכש ע"י פייסבוק, גם ווטסאפ עשויה באופן ששואב אותנו פנימה. ואם לא נשים לב, היא תאכל לנו את הסוללה, את הזמן ואת הראש.

וזה אירוני, כי הסיבה שווטסאפ עושה לנו רע היא כי אנחנו שוכחים לנצל את הכוח האמיתי שבגללו אנחנו אוהבים אותה כל כך מלכתחילה.

מה גרם לנו להתאהב בווטסאפ

מישהו שלא לידכן רוצה לומר לכן משהו. איך תעדיפו לקבל את המסר – בהודעת טקסט, בשיחת טלפון או בדפיקה בדלת?

רוב האנשים יעדיפו טקסט. על פניו קצת מוזר, הרי יותר קל לדבר מאשר לכתוב. אבל אנחנו לא אוהבים להדרש למענה מיידי. ואנחנו לא אוהבים שנדרש מאיתנו קשב טוטאלי לשיחה (נסו לכתוב אימייל בעבודה בזמן שאתם בטלפון עם אמא, יוצא מצחיק). ואנחנו לא אוהבים לא לדעת מראש מה רוצים מאיתנו.

הכוח של הודעות טקסט הוא בחוסר המיידיות שלהן. זה מאפשר לנו לשקול מילים, לחדד ניסוחים. בשביל חוסר מיידיות אנחנו מוכנים לספוג את האיטיות שבהקלדה, את האמוג'יז שמחליפים-בקושי אינטונציה והבעות פנים. לאלו מאיתנו שבקטע, אפשר למצוא לפעמים שיחות שלמות בווטסאפ שמתנהלות באודיו – לפעמים אנחנו צריכים להעביר מסר עכשיו, אבל להקשיב בחזרה רק אחר כך.

כבר ראיתי ילדים כותבים זה לזה בזמן שהם ליטרלי יושבים אחד ליד השני

ואז אנחנו זורקים את זה לפח

ובכל זאת, ווסטאפ גורם לנו להאמין שאנחנו צריכים להגיב בצורה מיידית. הנה המניפולציות הציניות שמופעלות עלינו, והנה מה אפשר לעשות כדי להתמודד איתן:

אקספקטו פטרונום

השיטה שלי לאפשר לעצמי את הלוקסוס הזה מתחלקת לשניים: לא לדעת כשהודעות מגיעות, ולא לתת לאחרים לדעת שאני יודעת.

ביטול דיווחי "איפה הייתי ומה עשיתי"

כשאנשים לא יודעים מתי התחברת לאחרונה, או אם קראת את ההודעה שלהם, את מרגישה הרבה פחות מחוייבת לספק מענה בצורה מיידית. וכשאתה לא יודע אם כבר קראו את ההודעה שלך, אתה לא עסוק בספקולציות למה היא לא נענתה. בלי הדיווחים החטטניים האלה על הפעילות שלנו בווטסאפ, אנחנו מאפשרים אחד לשני להנות מהספק ולא להיות מחוברים באינפוזיה לטלפון. כל הטרדות האלה פתירות בקלות עם ביטול הדיווחים של "הודעה נקראה" ושל "נצפה לאחרונה".

בדף הפייסבוק של הבלוג (לינק) אני מפרטת בהרחבה על איך ליישם טכנית את הדברים. מיני-פוסט על איך להסיר את "הודעה נקראה" ו"נצפה לאחרונה" – בדרך.

ביטול נוטיפיקציות

עם כל המודעות והרצון הכן שלי להיות נזירת זן ולהתעלם מהטלפון כשהוא מצפצף, גם אני בודקת אותו עם כל צפצוף כאחרונת הכלבים הפבלוביים.

הטלפון צלצל בפעמון זה בטח חשוב! (הודעת סמס "הלוואה עד 20,000 ש"ח בריבית נמוכה ואישור מהיר")

ולכן החלטתי לכבות את ההתרעות לחלוטין בווטסאפ, מתוך הבנה שאם משהו בהול באמת יקרה – כבר יצלצלו אליי. אני מדברת על זה בפוסט על צמצום דיגיטלי (לינק לבלוג) ובמיני-פוסט הזה על איך מכבים התרעות (לינק לדף הפייסבוק).

צפייה בהודעות מבלי להכנס לווטסאפ

לפעמים אנחנו רוצים לדעת מה המסר שהועבר לנו, אבל בלי שהמערכת תסמן אותו כנקרא. כי אנחנו מעוניינים לענות בדיחוי אבל אנחנו לא רוצים שאנשים ידעו שקראנו (ראו סעיף קודם) ואנחנו רוצים לזכור למי לענות ולהשאיר את סימן ה-"טרם נקרא" דלוק עבור עצמנו.

השיטה שעובדת עבורי היא להתקין תוסף על גבי הטלפון, שמאפשר לי לקרוא את כל ההודעות שלא נקראו בכל רגע ומבלי להכנס לאפליקציה. אל דאגה, גם על זה צפוי לצאת מיני פוסט הרחבה בדף הפייסבוק בימים הקרובים אחרי הפרסום.

ביטול תגית התרעות באייקון של האפליקציה

כשאתם לא באפליקציה, על אחת וכמה שאין סיבה לסקרן אתכם בתגית אדומה ומפתה שמעידה כמה הודעות שלא נקראו יש לכם. אתם מחליטים מתי בא לכם להכנס להתעדכן בהודעות, לא הטלפון שלכם מחליט עבורכם.

לי אישית אין תגית כזו, ואני זוכרת בוודאות שהיתה לי פעם, אבל אני בשום אופן לא מצליחה להזכר (או למצוא באינטרנטים) מתי ביטלתי אותה ובאיזה אופן. יכול להיות שהפיצ'ר הארור הזה בוטל לחלוטין? עדכנו אותי אם לכם יש.

צמצמו תוכן

הטיפ האחרון שלי הוא לצמצם מלכתחילה את כמות ההודעות שמגיעות אליכם. אני לא מתכוונת לחברים האישיים שלכם ולצערי אפילו לא לחופרים שבהם (לשלוח להם "הסר" לא עובד). אני מתכוונת לקבוצות ווטסאפ. בפעם הבאה שאתם מקבלים נוטיפיקציה מקבוצה, נסו לחשוב אם אתם יכולים לצאת ממנה. ואם אתם לא יכולים לצאת ממנה, אולי אפשר לבקש לצמצם את כמות החפירות. אולי אפשר להתנצל ולצאת מקבוצת שטויות של הצוות בעבודה? אולי אפשר לדבר עם הדודה ששולחת סטיקרים של שבת שלום כבר מיום רביעי? ובואו, אתם לא רצים כבר שנה וחצי, הגיע הזמן לצאת מקבוצת הקאנטרי של השכונה.

בואו נדבר על זה

אם משהו במה שאמרתי דיבר אליכם, אם משהו לא דיבר אליכם, אם בא לכם לפרגן ובטח אם בא לכם לתקן, מוזמנים לכתוב פה או בפוסט בעמוד הפייסבוק של האתר.

שתפו:

ותדעו כשיוצאים הגיגים חדשים

עוד דברים שכתבתי: