עוד טיפים ל(קורות) חיים טובים יותר

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
על הדרך מדף לבן לקורות חיים שהולמים אתכם היטב, ושהמעסיק הבא שלכם ירצה לקרוא
זמן קריאה: 5 דקות

לפוסט: טיפים ל(קורות) חיים טובים יותר

הקו"ח עשה את פעולתו? לפוסט על התכוננות לראיון עבודה

לא מזמן כתבתי על גימור של קורות חיים: נקודת המוצא היתה שיש לנו טיוטה מוכנה של קורות חיים, ומה שנדרש הוא פוליטורה ושיוף בקצוות. בפוסט הזה נלך צעד אחורה – איך מגיעים מדף לבן לקורות חיים כתובים. הפוסט מתאים לכל מי שניגשת לראשונה למלאכת כתיבת קורות חיים, ורלוונטי גם למי שכבר שועל רזומה ותיק.

הסדר ההגיוני

הדרך מדף לבן לקובץ גמור עוברת בשלושה חלקים: כתיבת תוכן בסיסי; בחירת המבנה; עריכה ועיצוב.

הסדר משמעותי. מפתה מאוד להתחיל בבחירת המבנה והאסתטיקה של קורות החיים, אבל התוכן הוא גם חשוב הרבה יותר וגם מפתה פחות להתעסקות. זו בדיוק הסיבה שנרצה להקדיש לו את המרץ של ההתחלה, כל עוד אנחנו חדורי מוטיבציה ועוד לא התעייפנו. קראתי יותר מדי מכִּתְבֵּי מאיר שלו (שנוהג לכתוב על חיי המשק והכפר) ולכן אני קוראת לפרץ המרץ הזה "הקולוסטרום של האנרגיה".

נתחיל בקובץ לבן וחדש.

כתיבת תוכן בסיסי

בסוף השלב הזה אמור להיות מולכם טקסט כתוב ברישול, בלי יותר מדי עיצוב ועם הרבה יותר מדי מלל, שמתאר אתכם אישית אקדמית ומקצועית.

פרטים מזהים

בתחילת קורות החיים יופיעו שמכם, התפקיד שאתם מחפשים, ודרכים ליצירת קשר: אימייל וטלפון כמובן, וכל תוכן אחר שיאפשר למעסיקים שלכם להתרשם מכם – אפשר להוסיף חשבון לינקדאין, github, או אתר שפתחתם.

מה לא חובה בעיני? תמונה; כתובת; מצב משפחתי; תאריך לידה; חשבון ברשתות חברתיות. חלק מהסעיפים כאן לא מעלים ולא מורידים, אז חבל שיתפסו סתם מקום, וחלקם מוסרים מידע שכל כך לא רלוונטי, עד שיש חוקים שאוסרים על המעסיק לשאול לגביהם.

פסקת תקציר

ההמלצה שלי היא להוסיף פסקה תמציתית, משפט אחד או שניים, שמתארים את נקודות החוזקה העיקריות שלכם ו/או את מה שאתם מחפשים בתפקיד הבא. התייחסו לזה בתור TL;DR של קורות החיים שלכם – מה שצריך לדעת עליכם כל מי שלא יקרא את הכל.

לדוגמה, זוהי פסקת התקציר של קורות החיים האחרונים שלי:

An experienced, versatile software engineer with a strong academic background. Passionate about culture, process, and high-quality results.

תקציר, לשם מה?

הפסקה הזו משמעותית גם ואפילו במיוחד אם עדיין אינכם עוסקים במקצוע שאתם מחפשים. זו ההזדמנות שלכם להבליט את המאפיינים שלכם שלדעתכם הופכים אתכם למתאימים למשרה. למשל עניין ותשוקה לתחום, סקרנות, שקדנות, זריזות או יסודיות. במובן מסויים, הפסקה הקצרצרה הזו אמורה להספיק למעסיק כדי לרצות אתכם. כל שאר הקו"ח הוא רק עדויות לחזק ולגבות את הנאמר בה.

יתכן שיהיה לכן קל להתחיל עם הפסקה הזו, והיא תקל על כתיבת החלקים הבאים. ויתכן שדווקא כתיבת החלקים הבאים תעזור לכם להבין מה אתם מעוניינים שיכתב בפסקת התמצית. בידקו בעצמכם ואל תחששו לדלג ולחזור.

ניסיון תעסוקתי

החלק הזה מכיל, בסדר הפוך, את התפקידים הרלוונטיים שעסקתם בם במהלך הקריירה. בכל תפקיד אתם צריכים להבהיר:

  • באילו שנים עבדתם (אין צורך בחודשים)
  • החברה בה עבדתם
  • הטייטל של התפקיד שבצעתם
  • פירוט קצר של מה עשיתם בתפקיד.

שלב הפירוט הוא החלק בו רבים נתקעים במחסום סופרים. אנחנו לא זוכרות מה בדיוק עשינו בתפקיד, ואנחנו לא בטוחות איך נכון לנסח את זה.

הדרך להתחיל היא להתמקד בכמות ולא באיכות או ברלוונטיות. כתבו תחת כל תפקיד את כל מה שעולה לכן לראש לגביו. וכשסיימתן, שבו עוד כמה דקות וכתבו עוד. אתן תערכו את הכל אחר כך, אל דאגה.

כלי עזר

סביר שהזכרון הטרי ביותר הוא של התפקיד במקום עבודה הנוכחי שלכן. עדיין, תוכלו להעזר בכלי ניהול המשימות של המשרד (לוחות ספרינט למשל) כדי להזכר בהישגים שלכן ושל הצוות שלכן במהלך התפקיד. עיברו גם על ההערכות התקופתיות עם הבוס שלכן. אם יש קולגה קרובה שאפשר לחשוף בפניה את תהליך החיפוש, בקשו ממנה לעזור לכם בהיזכרות. סביר שכאן תפרטו הכי הרבה, וזה גם מה שמצופה.

באשר לתפקידים קודמים, כנראה שכאן אתם כבר זוכרים הרבה פחות, במיוחד אם עברו כמה שנים. וזה בסדר. ככל התפקיד רחוק יותר, הרלוונטיות שלו למעסיק הבא פוחתת אקספוננציאלית. עיברו על קורות החיים הקודמים שלכם וקחו את מה שנכתב שם. נסו לדלות מהזכרון פרטים נוספים שיכולים להיות רלוונטיים לתפקיד הבא. גם כאן אפשר להתייעץ עם קולגה לשעבר.

במה להתמקד

הרעיון הוא לכתוב מה שיכול להיות רלוונטי אל המעסיק הבא שלכם ומה שימשוך את עין הקורא.

רוצים להראות את הורסטיליות שלכם? הדגישו את כל השפות או הטכנולוגיות המגוונות שעבדתם בהן. למשל WordPress או Python או Google Spreadsheets, בהתאם לתחום העיסוק.

רוצים להראות את המומחיות שלכם בעולם תוכן ספציפי? הדגישו את ה-buzzwords שרלוונטיות לתחום הזה: Web scale! Fullstack! High concurrency!

רוצים להראות כמה שאתם מגדילים ראש מעבר לתפקיד? ספרו כי עשיתם פרוייקט מסויים from inception to production. על כך שחנכתם קולגות חדשים, או יזמתם ניוזלטר משרדי, או התנעתם מהלך לשינוי מתודולגיית העבודה

רוצים להראות שיש לכם אישיות שהולמת את התפקיד הבא? הדגישו את תכונות האופי החזקות שלכם (Led a, initiaited, collaborated). הבחירה בפעלים כאלה היא לא התפלפלות סתם, היא נותנת למעסיק מידע עליכם שהוא מעבר לתחום ועיסוק ספציפיים. זה משמעותי במיוחד אם התפקיד הבא שלכם שונה משמעותית מקודמו.

אתן דוגמה מתוך קורות החיים האחרונים שלי. אני חיפשתי תפקיד בטכנולוגיה דומה אבל בעולם תוכן שונה. בחרתי לא לפרט על אישיות דרך פעלים, וגם זה בסדר:

Company-Name (2014 – 2018)
Senior software engineer (2016-2018)
Authentication and verification as an API service and as a widget. Fullstack web development. (Node.JS, React, Docker, AWS). Also some mobile experience (React Native ) .

אל תצטנעו

חשבו שאתם כותבים מכתב המלצה לקולגה. השארו כנים ואותנטיים, ופרגנו לעצמכם בתעופה עצמית מכל הלב.

לקיתי באמנזייה

אם תפקיד מסויים כבר נשתכח מכם לגמרי, או שאתם ממש לא מצליחים למצוא אופן שבו הוא נותן עליכם מידע בעל ערך למעסיק – שקלו לוותר עליו לחלוטין. בפרט אל תכניסו את התפקיד הצבאי שלכם אם הוא איננו רלוונטי כלל.

ניסיון אקדמי

בדר"כ, ניסיון אקדמי יבוא לאחר הניסיון התעסוקתי, מכיוון שהוא משני לו מבחינת רלוונטיות למעסיק הבא שלכם. יכול להיות שהמצב אצלכם הפוך – למשל, אם כרגע סיימתם תואר בתחום חדש, שונה מכל מה שעסקתם בו עד כה. לגיטימי להחליף את סדר החלקים במקרה כזה, ובכל מקרה שניהם הכרחיים.

המבנה הוא דומה לחלק התעסוקתי: טווח שנים, מוסד, תואר, בסדר כלשהו לבחירתכם.

גם פה פרגנו לעצמכם איפה שאפשר, ציינו אם קיבלתם הצטיינות דיקן בשנה מסויימת, אם הממוצע שלכם גבוה, אם עשיתם את התואר בפחות שנים מהממוצע.

אם יש לכם רקע אקדמי, ותרו על ציון בית הספר והמגמות שלכם. זה כבר מים מתחת לגשר.

חלקים נוספים

הפרטים האישיים, הניסיון התעסוקתי והניסיון האקדמי הם שלושת חלקי הליבה של כל קורות חיים. בנוסף אליהם, אפשר גם להוסיף תכנים נוספים, בהתאמה אישית אלינו. למשל:

  • ריכוז כל הטכנולוגיות בסעיף נפרד: אפשרי. רק הזהרו שלא לכתוב, ובוודאי שלא להדגיש, את כל הטכנולוגיות פעמיים (גם בסעיף נפרד וגם בניסיון התעסוקתי).
  • שפות: אם ידיעת שפה נוספת היא משמעותית במקום העבודה שלכם (למשל, אם צפוי שכל התכתובת תתנהל באנגלית כמו במקומות הייטק רבים), ואם אתם דוברים שוטף, אפשר לציין.
  • מחוץ לשעות העבודה: אם עסקתם בפרוייטקים רלוונטיים מחוץ לשעות העבודה, הדגישו את זה. זה מייחד אתכם ויתפוס את עין הקורא. זה יכול להיות פעילות התנדבות שעשיתם, הרצאה שהעברתם, קורס דיגיטלי שעשיתם כהעשרה.
  • תחביבים: עמדתי בנוגע לתחביבים, אותן פעילויות חוץ-עבודה שאין להן זיקה לעבודה, היא בגדול "אפשר לוותר". סליחה אבל העניין שלכם בגיטרה או בציור סתם תופס ביטים על הדף. יוצא הדופן לגבי זה הוא תחביב שהוא באמת מקורי ויוצא דופן, שמעלה שאלות או חיוך ושיכול להוות נושא לשיחה. שקלו לציין את החגורה השחורה שלכן בקרטה, או את הסמינר שעשיתם בנושא ליצנות.

על מה אפשר לוותר

יש חלקים שנתפסים כמהותיים, אבל בעיני הם כל כך משתמעים מאליהם שכבר אין צורך לציין אותם. למשל, הצהרת חיסיון של קורות חיים, או הביטוי "המלצות ינתנו על פי דרישה". שני אלו תמיד נכונים, חיסכו את המקום שהם יתפסו לכם.

בחירת המבנה

אלו הם שני כללי האצבע שלי: היו יחודיים, ואל תמציאו את הגלגל.

לא מדובר בסתירה. על מנת לבחור מבנה לקורות החיים, שאבו השראה מאחרים: חפשו בגוגל או בפינטרסט מילות חיפוש כמו resume, CV, beautiful, aesthetic ודומיהם, וחפשו מבנה שנראה יפה בעיניכם. יש גם אתרים שממש מציעים להשתמש בטמפלייטים קיימים ואין עם זה שום בעיה. רק הזהרו שלא לטבוע מדי באופטימיזציה ובחיפוש אינסופי.

את הטאץ' האישי שלכם תפגינו בתוכן, כמובן, וגם בסט של החלטות קטנות: פונטים, צבעים, גדלים.

עריכה, עיצוב וגימור

עכשיו מגיע החלק הכיפי שבו תוכלו ממש פיזית לראות איך כל החלקים נשזרים זה בזה: זה השלב שבו מסדרים את הטקסט לתוך המבנה. זה גם עיתוי מתאים לעשות את שלב עריכת הטקסט, בין השאר כי המבנה לעתים קרובות מתנה את אורך הטקסט שניתן להכניס לתוכו.

על שלב הגימור כתבתי פוסט שלם ולכן לא אכנס אליו שוב, אבל רק אחדד שוב את הנקודה החשובה ביותר בעיני: תעזרו לקוראים שלכם להבין את תמצית קורות החיים שלכם ברפרוף, כי קרוב לודאי שרפרוף זה כל מה שזמנם יתיר.

היו תכליתיים. בפירוטי התפקידים שלכם, המנעו מפסקאות. חישבו במשפטים, ומוטב על כך חישבו בבולטים. המנעו מתסמונת Wall of Text – בלוקים גדולים מדי של מלל שמראש מרפים את ידי הקוראים.

The Bold and the Beautiful

שחקו עם עצמכם משחק: קראו את קורות החיים שלכם כאילו כל מה שיש בהם אלו כותרות ומילים מודגשות. כך סביר שקורות החיים שלכם ייקראו, לפחות מעיון ראשוני. האם מה שנשאר מייצג אתכם בצורה טובה? הדגישו מה שחסר בעיניכם. עכשיו הסתכלו על כל מה שנשאר, ונסו לראות מה אתם יכולים להוריד ממנו.

קורות חיים הם בסך הכל רגל בדלת. מאחלת שתשברו את זו שלכם. בהצלחה!

שאלות בסוף

המטרה שלי היא לעזור. אם נותרתם עם שאלה ללא מענה, אני אשמח להתייחס בעמוד הפייסבוק של האתר. אפשר גם בהודעה פרטית.

שתפו:

ותדעו כשיוצאים הגיגים חדשים

עוד דברים שכתבתי: