ללמוד לראיון תיכנות מבלי להכנס ללולאה אינסופית

Photo by Drew Hays on Unsplash
התקבלתם לראיון עבודה? קודם כל, כל הכבוד! אז איך כדאי לכם ללמוד, מה עושה מי שאין לו חברים, וגם הודעת הרגעה
זמן קריאה: 3 דקות

אנחנו בתקופה משונה, שגורמת לרבים מאיתנו לעשות שינויים. לחלקנו, השינויים האלה כרוכים במציאת עבודה חדשה. לפני כשנה התקבלתי לעבוד באחת החברות המוכרות בעולם התוכנה, ואני מציעה כאן את מה שעבד עבורי בתהליכי הראיונות שלי. אני מקווה שאוכל לסייע לאחרים.

פוסטים על טיפים לקורות חיים: מתחילים כאן וממשיכים כאן.

תרגלו עם הקאנון

אני כמובן מתכוונת לספר המכונן Cracking the Coding Interview, ואם יש בידיכן עותק פיזי, מה טוב (גילוי נאות: אין גילוי נאות. לצערי אני לא הולכת לראות אחוזים מההמלצה הזו). וזאת מכמה שיקולים:

הוא לא שמן יש לו עצמות כבדות

הספר נראה מאיים אבל בפועל רוב התוכן שם הוא הסברים תאורטיים. כמות השאלות גדולה אבל לא היסטרית, הן מחולקות לפי קטגוריה ומסודרות לפי קושי. אני בחרתי לפתור את השאלה הראשונה, האמצעית והאחרונה ברוב הקטגוריות, ולא הרבה מעבר.

משמרים מומנטום

יש אינספור אתרים של תרגילים לראיונות. רבים מהם מאפשרים לכתוב את התשובה וממש מריצים בדיקות נכונות על הקוד. נכונות הקוד היא חשובה בראיונות, אבל אני התרשמתי שהקפדה ברמה כזו בתהליך הופכת את הלמידה לאיטית יותר ומקשה על ההתקדמות. בחרתי לוותר על כלי הבדיקות האוטומטיים כדי להתרכז בפתרון השאלה ולא בדיבוג שלה.

רואות את הסוף

באתרי התרגול יש, לכל צורך מעשי, אינסוף תרגילים. פסיכולוגית, זה מרפה ידיים. לעומת זאת כשעובדים מתוך ספר, ובמיוחד עותק פיזי, אפשר להרגיש את ההתקדמות ואת ההתקרבות לסיום, וזה נותן כח להמשיך. ובעיקר – גישה כזו מאפשרת להגדיר סיום חד משמעי. בלעדיו, ימשיך לנקר בנו הספק האם אנחנו מוכנים, וזה יכול לפגוע בתחושת הבטחון שנגיע איתה לראיון וחבל.

בלקאאוט ברגע האמת

70 העמודים הראשונים של הספר לא קשורים לתוכן הלימודים, אלא מדברים מטא על תהליך הראיון ואיך לגשת לפתרון בעיה, כולל מה לעשות כשנתקעים. קריאת חובה.

דמו ראיון אמיתי

חלק ענק מההצלחה שלכם בראיון קשור ליכולת שלכם להתמודד עם הסטרס שבסיטואציה. כדאי להקדיש חלק משמעותי מהתרגול כדי להתרגל לתהליך הראיון עצמו, ולהפוך אותו לחלק טבעי מפתרון הבעיה, ולא לאבן נגף בדרך אל הפתרון:

השתמשו בלוח

בררו עם החברה על מה תתבקשו לכתוב בראיון, ותתרגלו על אותו המדיום. לוח מחיק (אם יש), מחשב או נייר. אם לא יהיה זמין לכם עורך קוד בראיון, אל תשתמשו בו במהלך התרגולים. למרות ובגלל שאין לכם 'כלי עזר', כתבו קוד אמיתי לפתרונות, אל תסתפקו בפסודו-סבבה-הבנתי-את-העיקרון-הלאה.

השתמשו בחברים

בקשו מחבר שיעשה לכם ראיון סימולציה. אפשר גם בזום. בררו עם החֶבְרָה כמה זמן נמשך הראיון, כמה שאלות שואלים בו, והגדירו לעצמכם חלון זמן בהתאם. תרגלו את החלק המילולי של הראיון, זה שבו אתם מתווכים למראיינת את התהליך המחשבתי שלכן.

אם אין לכן חברים – תנחומי – ולמעשה גם אם יש, עשו לעצמכן את ראיון סימולציה בעצמכן. הקריאו לעצמכן את הבעיה ואז פתרו אותה כשאתן מסבירות אותה לעצמכן (אפשר גם לברווז גומי) ובקול רם.

מה שואלים בגוגל/פייסבוק וחבריו

אלגוריתמיקה

פחות או יותר מה ששואלים בכל מקום אחר. אין יותר שאלות על בלנדרים ומכסי ביוב ושאר הנפצות פילוסופיות, אלא שאלות אלגוריתמיות בלתי תלויות בשפה. אל תצפו למשל לתחקיר על Garbage Collection.

תחומי השאלה הם הדברים הרגילים מתואר ראשון – בעיות מילוליות שמאחוריהן וריאציות על אלגוריתמים של מחרוזות, גרפים, עצים ושאר חברים.

הודעת הרגעה לציבור

מאפיין חוזר של תרגילי ראיון בחברות הגדולות הוא שהם נשמעים נורא קשים בהתחלה, אבל למעשה הם קרובים מאוד למשהו פשוט ומוכר שאתם כבר יודעים איך לעשות. כל מה שצריך הוא לזהות למה הדבר דומה, ולגמוע את המרחק הקצר שביניהם. דוגמה שהמצאתי עכשיו: שרה עומדת בקרחת יער ומסתובבת מסביב לעצמה עם משקפת בזוית פתיחה של 270 מעלות, היא מחפשת את הריכוז הגבוה ביותר של עצים. על פניו? שאלה מזעזעת! מערכת צירים רדיאלית וזויות! כשחושבים על זה קצת – זה לא רחוק מלמצוא מקסימום במערך.

Front End

יוצא הדופן מבחינת ידע בשפה – ראיונות לתפקידי Front End, בהם ישאלו דברים שמצריכים ידע ב-Javascript. בדר"כ יהיה ראיון אחד מהסוג הזה, והשאר הם ראיונות אלגוריתמיקה רגילים.

ראיונות ארכיטקטורה

נתקלתי במקור הזה והוא עבד לי מצויין והתאים לכל ראיון ארכיטקטורה כמעט אחד לאחד.

בסוף, המראיינים שלכם הם אנשים

בראיון עבודה, אתם לא נשפטים רק על היכולת שלכם לפתור שאלות אלגוריתמיות, אלא גם על מיומנויות רכות שיהפכו אתכם לקולגה שכדאי לעבוד איתו. זה חלק מהסיבה שהתרגול של החלק המילולי הוא חשוב כל כך. וזה גם מה שמביא אותי להמלצה האחרונה, שאולי אי אפשר לתרגל לפני רגע האמת, אבל כדאי לזכור אותה כשמגיעים אליו:

חבבו את המראיינים

גם בחברות שאין בהם ראיונות אישיותיים, סוציאליות היא פאקטור משמעותי. אתם יכולים לא להצליח את השאלה אבל בגלל שמצאתם חן בעיני המראיין הראיון הזה ייתן לכם יתרון בשיקול הסופי ואתם אולי תעברו. תחבבו בכנות את המראיינים שלכם – זו אחלה דרך לגרום להם לחבב אתכם בחזרה.

לכו ללמוד, בהצלחה.

שאלות בסוף

המטרה שלי היא לעזור. אם נותרתם עם שאלה ללא מענה, אני אשמח להתייחס בעמוד הפייסבוק של האתר. אפשר גם בהודעה פרטית.

שתפו:

ותדעו כשיוצאים הגיגים חדשים

עוד דברים שכתבתי: